Türk Hava Yolları 2 sene personel çıkarmayacak

0
137

Türk Hava Yolları, havacılık endüstrisinin pandemi öncesi operasyon seviyelerine dönmesini beklediği 2021 yılı sonuna kadar işten çıkarmaya karşı direneceğini ve nitelikli iş gücünü koruyacağını açıkladı.

Koronavirüs pandemisinin ortasında kalan havayolları, ekonomik verimliliği artırmak için filolarını küçültülme ve yaşlanan uçakları daha verimli yeni uçaklarla değiştirme planları yapıyorlar. Southwest Airlines ve United Airlines gibi bazı şirketler gelirlerini artırmak için bazı uçaklarını satıyor ve geri kiralıyor. Türk Hava Yolları da sermayesini artırmak için satış ve geri kiralama anlaşmaları yapmayı değerlendiriyor.

Krizle mücadele amacıyla, Türk Havayolları uçak siparişlerini de azaltmaya karar verdi.THY, 77 Airbus A321neo, 25 Airbus A350-900 XWB, 55 Boeing 737 MAX ve 14 Boeing 787 Dreamliner siparişi vermişti. Türk Hava Yolları’nın uçak siparişlerini yeniden değerlendirmesi, maliyetleri yönetmek için uyguladığı önlemlerden biri olarak değerlendiriliyor.

THY ayrıca, kısa ve orta vadede sermaye harcamalarını en aza indirgemek ve nakit tasarrufu sağlamak için yedek motorlarını satma ve geri kiralama planları yapıyor.

Türk Hava Yolları
Türk Hava Yolları Boeing 787-9 Dreamliner

Türk Hava Yolları kalifiye iş gücünü koruyacak

THY CEO’su İlker Aycı Habertürk’e yaptığı açıklamada “2020 ve 2021 yıllarını kârlılık değil, istihdamı koruma yılları olarak görüyorum. İstihdamı 2021 yılı sonuna kadar korumayı hedefliyoruz. Bizim görevimiz işten çıkarmaya olabildiğince direnmek. Havacılık endüstrisi vasıflı profesyonel eksikliği olan bir sektördür ve kalifiye işgücümüzü mümkün olduğunca elimizde tutmak bu dönemdeki en büyük önceliğimizdir, “dedi.

Ayrıca, Türk Hava Yolları için çalışan bazı pilotların, havayolu yolculuğu koronavirüs öncesi seviyelere dönene kadar geçici olarak Türk Hava Kuvvetleri’nde görevlendirilmesi düşünülüyor.

İlker Aycı “Savaş uçağı pilotu veya eğitmen pilotu olarak görev yapabilir ve yeni pilotlar yetiştirebilirler. Bu bağlamda, onlar için bir fırsat olduğuna inanıyorum ”dedi.

Türk Havayolları aynı zamanda finansal performansı iyileştirmek ve kriz koşullarına uyum sağlamak için uçuş ağında azalmaya gidecek. Havayolu uçuşları azaltacak veya koronavirüs pandemisinden en fazla etkilenen ve karlı olmayan rotalardan çekilecek.

“Dünyanın en önemli uçuş ağına sahibiz. Bu böyle kalacak. Ancak kârsız olduğunu düşündüğümüz ve koronavirüs pandemisi nedeniyle talebin etkilendiği yerler var. Talebin azaldığı yerlerde uçuşlarımızı azaltacağız. Talebin arttığı yerlerde bunu artıracağız. Şu anda isim vermek doğru değil. Ama tahminlerimiz var. Uçuşlara başladığımızda daha da netleşecek ”dedi.

Türk Havayolları, 126 ülkeyi ve 316 şehri kapsayan bir uçuş ağına sahip ve bu da onu dünyadaki tek bir havaalanından kesintisiz olarak en fazla ülkeye uçan havayolu yapıyor.

Türk Hava Yolları 5.432 pilot ve 12.052 kabin ekibi istihdam ediyor, bunun yanı sıra tüm iş birimleri ve iştiraklerinde 46.482 personele sahip ve bu da Türk Havayolları’nı Avrupa havayolları arasında en büyük işverenlerden biri haline getiriyor. THY’nin Avrupa’nın üçüncü büyük havayolu şirketi olarak filosunda 360 uçak bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here