THY A321neo uçaklarını P&W motorlarındaki ölümcül hatalar nedeniyle yere indirdi

0
391

THY A321neo model uçaklarını Pratt & Whitney motorlarındaki problemlerden dolayı yere indirdi. Türk Hava Yolları 24 Boeing 737 MAX model uçağını bu uçakların dünya çapında yere indirilmesi nedeniyle işletemezken bunlara 3 Airbus A321neo eklendi.

THY A321neo uçaklarının yere indirilmesine neden olan motor problemleri

Aşağıda belirtilen hatalar A320neo ve A321neo Pratt & Whitney motorlarında belirlenen hatalardır. Bu uçak modellerinde kullanılan CFM International LEAP motorlarıyla bir ilgisi yoktur.

A320neo uçaklarına güç sağlayan motorlar, ABD merkezli Pratt & Whitney tarafından üretilen türbin motorlardır.

Bu motorlar, ABD Federal Havacılık İdaresi ve Avrupa Birliği Havacılık Güvenliği Ajansı tarafından sertifikalandırılmıştır.

A320neo ve A321neo model uçaklara monte edilen Pratt & Whitney motorlar daha az yakıt tüketir, daha fazla itiş gücü sağlar, daha az gürültü üretir ve çevre dostudur. Şu anda, dünya çapında 436 uçakta bu motorlarlar vardır.

A320neo ve A321neo model uçakları işleten havayolları Pratt & Whitney motorla ilgili çeşitli sorunlarla karşılaşmıştır. Bunlardan en önemlileri motorların tırmanışta durması, yanma odası sorunları, alçak basınç türbini sorunları, dişli kutusu arızaları ve motor titreşimidir.

  • Hava kaçağı sonucu yağ sistemine metal partiküllerin girmesi ve bunun detektörleri tetiklemesi
  • Yanma odası panellerindeki tıkanan soğutma delikleri
  • Soğuk hava nedeniyle hava alma sisteminin donması. Spirit Airlines A320neo uçaklarının maksimum 30.000 feet (9,100 m) yükseklikten uçmasına karar verdi.
  • A320neo’nun motorları 1.000 uçuş saatinden önce ve çoğunlukla tırmanma aşamasında motor titreşimleri yaşıyor. Bu da motorların gerekenden çok önce değiştirilmesini gerektiriyor.
  • Pratt & Whitney motorlarında aşırı korozyon keşfedildi. Bu korozyon, motorların yorgunluk kapasitesini azaltır ve motor ömrü bitmeden çatlamalara neden olabilir.
  • Bazı havayolları uçağın tırmanış sırasında motorun durduğunu rapor etti. Motorların durmasının nedenleri alçak basınç türbinindeki sorunlardan kaynaklanıyor.
  • 25 Temmuz 2019’da, Swissair uçağının motorlarının alçak basınç kompresörü, 32.000 feet’e tırmanırken parçalandı ve kompresör paleleri ormana düştü. Uçak Paris Paris Charles de Gaulle Havalimanı’na acil iniş yaptı. 16 Eylül 2019’da, benzer bir kaza 35.000 feet’e ulaşmadan hemen önce gerçekleşti ve mürettebat Cenevre’ye döndü. Araştırma “alçak basınç kompresöründeki rotorun koptuğunu ve kompresör kasasında delik olduğunu” göstermiştir.
THY A321neo
THY A321neo

Türk Hava Yolları 24 Boeing 737 MAX model uçağını da işletemiyor. THY’ye teslim edilen 12 Boeing 737 MAX Atatürk Havalimanı ve İstanbul Havalimanı’nda bekletiliyor. Üretim hattından çıkan ama henüz teslim edilmeyen 12 uçak ABD’de değişik lokasyonlarda bekletiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here