Türkiye – Rusya gerginliğinin, Türkiye’nin S 400 planlarını sarsma olasılığı düşük

0
406

Rusya ile yaşanan gerginlik Türkiye’nin S 400 hava savunma sistemlerini konuşlandırma planlarını etkilemeyecek. Üst düzey bir ABD hükümet yetkilisi Cuma günü yaptığı açıklamada, ABD’nin yaptırım tehditlerinin ve Türkiye ile Rusya arasındaki İdlib’deki gerginliklerin Türkiye’nin S 400 hava savunma sistemlerini konuşlandırma planlarını sarsamadığını söyledi.

Suriye birliklerinin İdlib’de düzenlediği saldırıları destekleyen Rusya ile Suriye ordusunun ilerlemesini durdurmaya çalışan muhalifleri desteklemek için binlerce askerini bölgeye sevk eden Türkiye arasında gerilimli günler yaşanıyor.

Geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 13 Türk askerinin şehit edilmesinin ardından Rusya’ya “kenara çekilmesini” söyledi.

Türkiye ile Rusya arasındaki gerilim, S 400 hava savunma sistemi nedeniyle ilişkilerin kötüleşmesi sonrasında ABD’ye NATO müttefiki Türkiye ile ortak bir zeminde buluşmak için fırsat sundu.

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo İdlib’de meydana gelen çatışmalar konusunda Türkiye’ye destek verdi. Suriye ordusunun saldırıları sonrası Ankara’ya gelen ABD Suriye özel elçisi James Jeffrey Türkçe konuşarak Türk askerlerine şehit dedi.

İsminin açıklanmasını istemeyen üst düzey bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi gazetecilere verdiği demeçte Türkiye’nin, İdlib’deki çıkarlarını “ABD’nin desteklediği bir şekilde” savunduğunu belirtti.

Washington, Moskova ve Ankara’nın sadece Suriye’de değil, iki ülkenin de karşı tarafları desteklediği Libya iç savaşında da farklı hedefleri olduğunu belirtti.

ABD’li üst düzey yetkili “Özellikle Suriye ve Libya’da gördüğümüz şey, Türk ve Rus çıkarlarının örtüşmediğidir” dedi.

“Türk ortaklarımızın bundan gerekli mesajı alacaklarını ümit ediyorum.”

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi

Türkiye’nin S 400 planı net

Türkiye’deki görüşmelerden sonra konuşan yetkili, Rusya’nın “yıkıcı rolünün” Türk makamları üzerinde etkili olduğunu, ancak S-400’lerde politika değişikliğine yol açmadığını söyledi.

ABD’li yetkili “Türkiye’nin S-400’lere özgü tutumunun yeniden gözden geçirileceğine dair bir işaret görmedim. Gördüğüm şey, Türkiye’nin bu konudaki planı net ”dedi.

Türkiye, geçen Temmuz ayında S-400 hava savunma sistemlerinin bataryalarının ilk partisini teslim aldı ve Nisan ayında etkinleştirmeyi planladığını söyledi. Washington, S 400’lerin NATO silah sistemleriyle uyumsuz olduklarını söylemiş ve Türkiye’yi F-35 savaş uçağı programından çıkarmıştı.

ABD’nin Türkiye’ye yönelik yaptırımlarını tetikleyebilecek anlaşmazlık, ABD’deki Halkbank davası ve Washington’un kuzeydoğu Suriye’de teröristlere verdiği desteği içeren çeşitli anlaşmazlıklardan sadece biridir.

İdlib’deki son çatışmalara kadar Türk ve Rus birlikleri, YPG’li teröristlerin çekildiği bölgelerde Ankara ve Moskova arasındaki bir anlaşmanın bir parçası olarak düzenli ortak devriyeler gerçekleştiriyordu.

Bir Türk güvenlik kaynağı, geçen hafta planlanan bir devriyenin “sert hava” nedeniyle ertelendiğini söylemişti. Ancak ABD’li yetkili Idlib anlaşmazlığının bu ertelemede bir etkisi olabileceğini söyledi.

“Türkiye ile Rusya arasındaki gerilimin kuzeydoğudaki Türk-Rus işbirliğini etkilediğini değerlendiriyorum. Biri diğerinin işini güçleştirmek zorunda. ”

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi
S 400
S 400

S 400 özellikleri

S 400 Triumph, orta menzilli hava ve füze savunma sistemi S-300’den geliştirilmiş yeni nesil Rusya yapımı bir kısa-orta-uzun menzilli hava savunma füze sistemidir.

S 400, 1979’da S-300’ün ortaya çıkmasından hemen sonra 1980’lerin başında, Sovyetler Birliği’nde geliştirilmeye başlanmış ve gelişim süreci SSCB’nin dağılması nedeniyle uzun bir döneme yayılmıştır.

S-400’ün S-300 sistemlerinden en önemli farkı, daha fazla hedefi aynı anda takip edebilmesi ve gelişmiş elektronik karşı tedbirlere sahip olmasıdır. S 400’de kullanılan radarlar hafif radar izine sahip olan ve hayalet uçak tabir edilen hedefleri takip edebilme yeteneğine sahiptir.

S-400 sistemine şu ana kadar pek çok devlet ilgi göstermiş olmasına rağmen Çin Halk Cumhuriyeti ve Türkiye haricinde yabancı bir ülkeye satış gerçekleşmemiştir.

2017’de S 400, İngiliz The Economist gazetesi tarafından bir yazısında, “şu anda yapılan en iyi hava savunma sistemlerinden biri” olarak tanımlandı.

SIPRI Kıdemli Araştırmacısı Siemon Wezeman’a göre S-400, “mevcut en gelişmiş hava savunma sistemleri arasında yer almaktadır” demiştir. 2007’den beri Rusya Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılmaktadır.

S 400 bileşenleri

Görünmez hedefsavar menzil 150 km

En yüksek hedefleme menzili (algılama yarıçapı daha geniştir)

Balistik bir hedef için (4800 m/s hız ve 0.4 metrekarelik bir radar kesiti): 230 km
4 metrekare RCS ile bir hedef için: 390 km
Stratejik bombardıman uçağı büyüklüğünde hedef türleri için: 570 km 96L6 yüksek irtifa radarı
96L6 yüksek irtifa radarı
Yüksek İrtifa Bulucusu (TSBS)

96L6E radar ve teçhizatları ayrı ayrı çalışır (100 metre), 96L6E2 ihracat sürümü en çok 100 hedefi takip etme yeteneğine sahiptir. Dağlık arazide sistem yanlış dalga dönüşlerine veya yığılmaya karşı dayanıklıdır.

Sistem düşük seviyeli radar hedefleri belirleme ve radar sektör incelemesi yapmak üzere radar değiştirir. Düşük gözlemlenebilirler (balistik füzelere karşı değil) dahil olmak üzere tüm uçak türlerini tespit etmek için çok yönlüdür.

S-300 veya S-400 taburları için bir komuta bölümü işlevlerini yerine getirebilir. 96L6-1 radarı, S-400 ve S-500 içindir. Hedefin tespiti için en fazla yükseklik her yönden ve 100 km uzaklıkta olabilir.

966AA14 adlı özel bir anten kulesi kullanabilir. Seyir füzelerine ve gizli hedeflere karşı algılama yeteneği vardır. Taburlar için komuta merkezi olarak görev yapabilir. Faz dizi radarlı ve çok yolludur.

S-400 için 92N6A radarı
Otomatik işleyişlidir, tüm sistem için komuta merkezi olarak görev yapar (tüm taburlar ve edilgenler dâhil tüm dış kaynaklar). Kumanda merkezi ile 98ZH6E’nin taburu arasında vericilerin yeniden kullanımıyla birlikte azami mesafe 100 km’ye kadardır.

5P85TE2 lançerleri ve/veya 5P85SE2 çekilileri (lançer)
BAZ-64022 veya MAZ-543M çekili dorsesi ile birlikte dorsedeki 5P85TE2 lançerleri ve/veya 5P85SE2 lançerleri. 2014 yılında, sistemin hareketliliğini artıran yeni bir taşıyıcı tipi üretildi. Yakıt tüketimi %35 oranında azaltıldı. Fırlatıcı toplam maliyeti aslında %25 düşmüştür (2014 yılında taşıyıcıların maliyeti 8,7 milyon ruble idi (yaklaşık 240 bin dolar).

S 400 füzeleri

S-400’ün kullandığı füzeler Rusya Hava Kuvvetleri’nin mevcut hava savunma sistemlerini azaltma programına paralel olarak kısa, orta ve uzun menzillerde aynı anda kullanılabilecek değişik füzelerden seçilmiştir.

Orta menzilli 9M96 füzesi aktif radar güdümlü bir füze olup 120 km menzile sahiptir ve hedefi vurma kabiliyeti uçaklara karşı 1 üzerinden 0.9 ve insansız uçaklara karşı 0.8 olarak hesaplanmıştır. Bu füzenin bir üst türevi olan 48N6DM füzesi 30 Nisan 2004 tarihinde Kapustin Yar test merkezinde test edilmiştir.

Uzun menzilli yeni bir füze olan 40N6 füzesi 400 km menzile sahiptir (MIM-104 Patriot ve S-300’ün iki katı) ve yarı aktif – aktif güdümle hedefe yönlendirilebilir. Bu füzenin hedefleri AWACS erken uyarı uçakları, sinyal karıştırıcı uçaklar ve balistik füzelerdir. Füzenin hızı olan 4.8 km/saniye (17280 km/saat) aynı hızda hareket eden hedefleri vurmasını sağlar.

Sekiz bölümden (tabur) oluşan bir sistem, en çok 384 füze[38] (250 km’den (160 mil) daha az menzilli füzeler dahil) ile 72 fırlatıcıyı kontrol edebilir.

Füzeler, roket motoru ateşlenmeden önce fırlatma tüplerinden havaya 30 metreye kadar bir gaz sistemi ile ateşlenir, bu da en uzun seviyeyi arttırır ve en düşük mesafeleri azaltır.

Nisan 2015’te, füzenin başarılı bir şekilde ateşlenmesi, 400 km (250 mil) menzilli bir mesafeden gerçekleştirilmiş; uzun menzilli 40N6 füzesini taşıyan DFT’ler (dikey fırlatıcılı taşıyıcı), büyüklüğü nedeniyle tipik dört yerine sadece iki füze barındırabilir.

Bir başka denemede, etkin bir radar güdümlü başlık kullanılarak 9M96 füzesi ile kaydedildi ve 56 km yüksekliğe ulaştı. Tüm füzeler, hedeflerin tam imha olasılığını artıran yönlendirilmiş patlayıcılı savaş başlığı ile donatılmıştır.

2016 yılında, Rusya uçaksavar füze birlikleri, S-300 ve S-400 savunma sistemleri için yeni güdümlü füzeler teslim aldı.Uçaklar, seyir füzesi ve balistik füzeleri yok etmek için tasarlanmış uçaksavar füze sistemi, yer hedeflerine karşı da kullanılabilir. S-400, düşük irtifa uçuş seyrinden dolayı, seyir füzelerini yaklaşık 40 km mesafeden durdurabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here