Pegasus Havayolları uçak kazasının pilotu ile ilgili gerçekler

0
2522

Pegasus Havayolları‘na ait 5 Şubat 2020 Çarşamba günü İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda kaza yapan Boeing 737-800 model uçağı kaza sırasında kumanda eden ikinci pilot Ferdinant Pondaag ile ilgili ortaya çıkan yeni bilgiler ikinci pilotun yeterlilikleri hakkında kafalarda soru işaretleri oluşturdu.

Ferdinand Pondaag’ın eğitim ve mesleki geçmişi

Kaza sırasında uçağı kumanda eden ikinci pilot Endonezya kökenli Hollanda vatandaşı Ferdinant Pondaag’tı. Ferdinand Pondaag 2008 yılında Hollanda’daki Fioretti College‘dan mezun oldu. Lisenin ardından Zwijsen College‘da iki senelik doğa ve sağlık bölümünde eğitim gördükten sonra 2010 yılında mezun oldu.

Pegasus uçak kazası
Ferdinand Pondaag

Pondaag 2011 yılında Hollanda merkezli Stella Havacılık Akademisi’nde (Stella Aviation Academy) uçuş eğitimine başladı ve 2013 yılında mezun oldu. 2014 yılında kapanan bu uçuş okuluyla ve Pegasus uçak kazasıyla ilişkisini değerlendirmeden önce Pondaag’ın kariyer basamaklarına geri dönelim.

Pondaag uçuş okulundan mezun olduktan sonra Londra merkezli çokuluslu güvenlik şirketi G4S‘te havalimanı güvenlik görevlisi olarak çalışmaya başlıyor. 2019 yılı Ocak ayında ise Pegasus Havayolları’nda ikinci pilot (first officer) olarak çalışmaya başlıyor.

Pegasus Havayolları’nda 13 aylık sürenin bir bölümünün Boeing 737 NG tip eğitimi ve sınavlarla geçtiği düşünüldüğünde uçuş akademisinden mezun olduktan 6 sene sonra Pegasus Havayolları’nda ikinci pilot olarak çalışmaya başlayan Pondaag’ın uçuş deneyiminin çok az olduğu söylenebilir.

İkinci pilotun mezun olduğu uçuş okulu AB kara listesindeki havayollarına pilot yetiştiriyordu

Kaza sırasında uçağı kumanda eden (pilot flying) pilot olan Pondaag’ın mezun olduğu uçuş okulu Stella Havacılık Akademisi 2014 yılında iflas ederek kapılarına kilit vurdu. Uçuş okulu kapanmadan önce kursiyer pilotları uçuş okuluna kabul etme şekli nedeniyle eleştiriliyordu. Uçuş okulundan mezun olan pilotların büyük bir bölümü Avrupa merkezli şirketlerde iş bulamadıkları için Orta Doğu ve Asya’daki havayollarında çalışıyorlardı.

Stella Havacılık Akademisi’nin işbirliği yaptığı bazı havayolları güvenlik standartlarını yakalayamadıkları için AB hava sahasına girmeleri yasak olan Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) kara listesindeki havayollarıydı.

Uçuş okulu Hollanda’da iş bulamayan öğrencilerini doğu pazarına yönlendirmiş

Hollanda’da iş bulamayan yaklaşık iki bin pilot bulunuyor. Bu nedenle uçuş okulu öğrencilerinin iş bulma şansını artırmak için Orta Doğu ve Asya’daki havayolları ile yakınlaşma arayışında oldu. Stella Havacılık Akademisi, potansiyel öğrencileri yurtdışındaki, özellikle Uzak Doğu’daki olanaklar hakkında bilgilendirmişti. Dünyanın diğer bölgelerindeki hava trafiği büyük ölçüde artmasına rağmen, bu uçuş okulundan mezun olan birçok genç pilotun kalıcı bir iş bulması zordu.

Stella Havacılık Akademisi’nden mezun olan borçlu ve işsiz pilotlar

Stella Havacılık Akademisi’nde eğitim görmek isteyen öğrenciler uçuş okulunun anlaşmalı olduğu ABN Amro Bank isimli bankadan öğrenci kredisi çekebiliyorlardı. Uçuş okulundan mezun olan ama iş bulamayan yüzlerce pilot mezun olduklarına bankaya 150.000 Euro’dan fazla borçlanıyorlardı. Birçok eski Stella öğrencisi, bankanın onlara çok kolay bir şekilde büyük bir kredi verdiğini düşünürken, tek teminatları Orta Doğu ya da Asya’da belirsiz bir gelecekti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here