Pegasus Havayolları kaza nedeniyle Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı tarafından denetlenecek

0
338

Pegasus Havayolları, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda meydana gelen uçak kazasının ardından Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) tarafından Mart ayından denetimden geçecek.

EASA, Avrupa hava sahası içinde, hava ve havacılıkla ilgili her türlü hava aracı, uçuş, üretim, müdahale, etkinlik ve geçerli güvenlik mevzuatların takibi ve uygulanmasını kontrol edip uçuş ve yer güvenliğini sağlamaktır.

Pegasus Havayolları Boeing 737 kazasını araştırmak üzere Amerikan Federal Havacılık İdaresi (FAA), Amerikan Ulusal Ulaşım Güvenlik Kurulu (NTSB), uçak üreticisi Boeing 11 kişilik bir ekibi görevlendirmişti. Amerika’dan gelen uzmanlar uçağın kokpit ses kayıt cihazının ve uçuş veri kayıt cihazının tarafsız bir ülke olan Almanya’da çözümlenmesini istediler.

Böylece kazayı araştıracak olan Kaza Kırım Heyeti, Ulaşım Emniyeti İnceleme Başkanlığı, Pegasus Havayolları, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Boeing, FAA, NTSB ve Almanya Federal Uçak Kaza Soruşturma Bürosu (BFU) ve uçağın sigorta şirketi uzmanlarından oluşacak.

Pegasus Havayolları’na EASA denetimi ne anlama geliyor?

Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı, her yıl Avrupa hava sahasını kullanan ve Avrupa ülkelerine uçuş yapan ülkelerin uçaklarına SAFA olarak bilinen denetimleri gerçekleştiriyor.

SAFA(The Safety Assessment of Foreign Aircraft Programme) yabancı uçaklara yapılan güvenlik değerlendirmesi anlamına geliyor. SAFA denetimleri, yabancı havayolu işletmelerinin AB ülkeleri arasında yaptıkları operasyonlarda diğer ülkeler tarafından uçağın kalkışından önce gerçekleştirilen denetimler olup, bakım ve uçuşa elverişlilik denetimlerinden farklı olarak hava araçlarının uçuş emniyeti konusunda uluslararası gereklilikleri yerine getirip getirmediğine bakılıyor.

Uçağın fiziksel durumu, kokpit ve kabinde uyulması gereken gerekliliklerin kontrol edildiği denetimlerde, uçakla seyahat esnasında yolcuların uçuş güvenliğini sağlayacak kuralların en üst düzeyde uygulanması amaçlanıyor.

EASA, AB standartlarını karşılamadığını belirlediği havayollarının herhanhangi bir üye devletin hava sahasına girmesini yasaklayabiliyor.

Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı, Avrupa Birliği’nin sivil havacılık güvenliği çerçevesinde oluşturduğu ve 2010 itibarıyla JAA’nın (Müşterek Havacılık Otoriteleri) yerini alan girişimidir. EASA, İngilizce European Aviation Safety Agency ifadesinin kısaltmasıdır.

EASA, 15 Temmuz 2002 tarihinde hizmete geçmiş ve Avrupa hava sahasıyla ilgili bir güvenlik kurumudur. Merkezi Almanya’nın Köln şehrindedir.

ABD’de bulunan FAA’ya benzer şekilde, Avrupa hava sahası içinde, hava ve havacılıkla ilgili her türlü hava aracı, uçuş, üretim, müdahale, etkinlik ve geçerli güvenlik mevzuatların takibi ve uygulanmasını kontrol edip uçuş ve yer güvenliğini sağlamaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here