Norwegian Air Çin’in eline düştü

0
29

Norwegian Air Çarşamba günü yaptığı açıklamada, dünyanın en büyük bağımsız uçak kiralama şirketi olan İrlanda merkezli AerCap Holdings’in hisselerin % 15,9’uyla en büyük hissedar olacağını, tamamen Çin devleti tarafından kontrol edilen BOC Aviation’ın ise % 12,67 hissesi olacağını söyledi.

Küresel uçak kiralama şirketi olan ve Çin Devlet Bankası’nın bir iştiraki olan BOC Aviation, ağır borç yükü altında mücadele eden düşük bütçeli havayolu Norwegian Air Shuttle’nin ana hissedarlarından birisi haline geldi.

Koronavirüs pandemisinin ortasında kalan çoğu havayolunun gelir kaynakları kuruması şirketleri hayatta kalmayı sağlamak için mücadele etmeye zorluyor.

Uluslararası leasing şirketlerinin katılımı, önemli bir borç yükü ile karşı karşıya kalan havayolunun iflas etmesini önlemek için Mayıs başında onaylanan devlet destekli kurtarma paketinin bir parçasıdır. Kurtarma planına göre, Norveç’in en büyük havayolu borcunun bir kısmını hisselere dönüştürmek zorunda kaldı. Norwegian, daha fazla devlet yardımı almak için bu bir önkoşulu yerine getirmek zorunda kaldı.

Bu anlaşma havayolunun’nun Norveç hükümetinden 2,7 milyar Norveç Kronu (yaklaşık 270 milyon ABD Doları) yardım almasu için gereken şartı karşılamasını sağladı.

norwegian

Norwegian CEO’su anlaşma konusunda iyimser

Havayolunun CEO’su Jacob Schram yine de önümüzdeki ayların sektör için “zor” olacağını söyledi. Havayolun’nun uçuş sayısını azaltacağını ve her şeyden önce karlı bağlantılara uçuş yapacağını belirtti.

CEO “Tüm havayolu endüstrisini etkileyen bu benzeri görülmemiş kriz sırasında şirketi destekleyen herkese teşekkür etmek istiyorum: Hükümet ve Parlamento; müşteriler; çalışanlar: hissedarlar; kiralama şirketleri; kredi; tahvil sahipleri, seyahat endüstrisi ve diğer Norwegian destekçileri. Artık devlet kredi garantisine erişebildiğimize göre, şirketi dönüştürmeye devam edebiliriz ”dedi.

“Bu süreç sayesinde Norwegian’a ve şirketin stratejisine duyulan güven hissedarlar, piyasa, tahvil sahipleri, finansal kiralama şirketleri, diğer alacaklılar ve borç verenler tarafından doğrulandı. Bununla birlikte, önümüzdeki aylar zorlayıcı olmaya devam edecek ve endüstri büyük belirsizlik gösterecektir. Norwegian’in hala bir dizi alacaklı ile yakın işbirliği içinde olması gerekecek, çünkü şirketin şu anda sınırlı geliri var. ”

Seyahat kısıtlamaları ve salgının neden olduğu talep eksikliği nedeniyle, Norwegian filosunun neredeyse tamamını yere indirildi. Havayolu önümüzdeki yıl sadece yedi uçağı işletecek ve 2022 yılına kadar 110 ila 120 jet kullanmayı planlanıyor.

Schram, havacılıkla ilgili belirsizlik nedeniyle önümüzdeki ayların zor olacağını söyledi. Schram, “Norwegian’ın şu anda sınırlı geliri olduğu için bir dizi alacaklı ile yakın çalışmaya devam etmesi gerekiyor” dedi.

Norveç, COVID-19 salgını öncesinde uzun mesafe uçuşlar yapan ilk düşük bütçeli havayolu şirketlerinden biriydi. Havayolu, bağlı olduğu kiralama sözleşmeleri nedeniyle filosunun boyutunu yeterince azaltamayacak.

“Şirketin bu krizden kurtulmasını sağlamanın yanı sıra hedefimiz, Norwegian’ın gelecekteki havayolu endüstrisinde açık bir yön ve strateji ile güçlü bir konuma sahip olmasını sağlamaktır. Bu sürdürülebilir operasyonlar ve hem hissedarların, müşterilerin hem de iş arkadaşlarının yararına olacak bir yapı sağlayacaktır ”dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here