Lufthansa güneş ışığından yakıt geliştirmek için işbirliğine başladı

0
28

Lufthansa Group, mevcut küresel yakıt altyapısıyla tamamen uyumlu düşük maliyetli karbon-nötr yakıtlar geliştirmek için İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü (ETH Zürih) ve Enstitü’nün şirketleri Climeworks ve Synhelion ile bir ortaklık başlattı.

Lufthansa Group iştirakleri Swiss International Air Lines ve Edelweiss Air’in yer aldığı ortaklık, sürdürülebilir havacılık yakıtları geliştirmek için teknoloji ve ekonomik verimlilikte ortak bir çabayı içeriyor.

Geçen Haziran ayında, ETH Zürih’ten bilim adamları ve mühendislerinin sadece güneş ışığı ve havadan sıvı hidrokarbon yakıt üretebilen ve jet yakıtı üretimi için de kullanılabilecek yeni bir teknoloji geliştirdikleri açıklandı.

Bu yenilikçi teknoloji, karbondioksit ve suyun havadan ekstraksiyonunu, karbondioksit ve suyun güneş-termokimyasal olarak ayrılmasını ve sıvılaşmanın hidrokarbonlara dönüştürülmesini sağlayan üç termokimyasal işlemi içermektedir. Bu teknoloji ile üretilen yakıtlar, üretim için havadan daha önce çıkarıldığı kadar karbon dioksit salmaktadır.

ETH Zürih’ten yenilenebilir enerji taşıyıcıları uzmanı Prof. Dr. Aldo Steinfeld diğer ulaşım yöntemlerinin aksine, hava taşımacılığı öngörülebilir gelecekte sürdürülebilir sıvı yakıtlara bağlı olacağını ve pazar lansmanlarının yakıt üreticileri ve havayolları tarafından ortak bir çaba gerektirdiğini belirtti.

lufthansa

Lufthansa Grup Yönetim Kurulu Üyesi Christina Foerster “Planlanan işbirliğiyle ile havacılık sektörünün başarısı için sürdürülebilir havacılık yakıtlarının öneminin bir kez daha altını çiziyoruz. Lufthansa Grubu, uçmayı daha sürdürülebilir hale getirmek için yıllardır çalışıyor. İleriye dönük teknolojiler ve zaten iç pazarlarımızdan ikisinde yenilikçi ortaklarla yaptığımız işbirliği sayesinde doğru yoldayız. ” dedi.

Lufthansa’nın girişimi ve sürdürülebilir havacılık yakıtları

Havacılık endüstrisi, küresel sera gazı emisyonlarının % 2,4’üne neden olur ve iklim değişikliğine ve küresel ısınmaya katkıda bulunur.

Bu nedenle, alternatif sürdürülebilir havacılık yakıtlarının geliştirilmesi, havacılık endüstrisinin ve iklimin geleceği için çok önemlidir. Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü, 2020’den itibaren küresel karbon-nötr büyüme hedefine ulaşmak için bir emisyon azaltma planı olan Uluslararası Havacılık İçin Karbon Dengeleme ve Azaltma Planı’nı (CORSIA) kabul etti.

CORSIA programı, uçak üreticilerinin yakıt tüketimini azaltacak uçaklar üretmelerini ve alternatif sürdürülebilir yakıtların geliştirilmesi için yenilikçi teknolojilerin geliştirilmesini teşvik etmektedir.

Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı’na göre, sürdürülebilir havacılık yakıtları kullanımı şu anda minimum düzeydedir ve kısa vadede sınırlı kalması muhtemeldir. Ancak, havacılığın mevcut ve gelecekteki beklenen çevresel etkilerini azaltmak için büyük bir potansiyele sahiptirler.

COVID-19 salgını, havacılık endüstrisinin ayakta kalmasının talebe bağlı olduğunu bir kez daha göstermiştir. Bazı havayolları büyük sayılarda işten çıkarmaları duyurmak zorunda kalırken, bazıları da iflas başvurusunda bulunmaya başladı. Hava taşımacılığının çevresel etkileri nedeniyle, bazı gruplar halkı hava yolculuğu kullanımını azaltmaya ve daha az karbon ya da hiç karbon yaymayan alternatif ulaşım araçlarını tercih etmeye davet ettiler.

Uzun vadede, iklim değişikliğinin ve küresel ısınmanın tehlikeleri hakkındaki bu bireysel farkındalık, hava yolculuğu talebine karşı büyük bir risk oluşturmaktadır. Bu nedenle sürdürülebilir havacılık yakıtları havacılığın sürdürülebilirliğinde önemli bir rol oynayacak ve Lufthansa Grubu’nun girişimi bu bağlamda ileriye doğru önemli bir adımı temsil ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here