Etihad Havayolları Manchester City’nin Şampiyonlar Ligi’nden 2 sene men edilmesine neden oldu

0
619

Manchester City, Etihad Havayolları sponsorluğunda yaptığı usülsüzlük nedeniyle UEFA tarafından Avrupa kupalarından iki sene men edildi ve 30 milyon Euro para cezasına çarptırıldı. Kulüp yöneticilerinin e-postalarının sızdırılması ve Alman Der Spiegel dergisinde yayınlanması sonucu UEFA finansal fair-play soruşturması başlatmıştı.

Der Spiegel tarafından yayınlanan e-postalara göre Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dhabi’nin şeyhi ve Mancher City’nin sahibi Şeyh Mansour kulübün formalarının, stadyumunun ve akademisinin yıllık 67.5 milyon sterlinlik sponsorluğunu emirliğin havayolu olan Etihad Havayolları aracılığıyla finanse ediyordu. Bu belgeler, kulübün bildirdiği finansal raporlarda UEFA’yı aldattığını ortaya çıkardı.

Der Spiegel’in kulüp içi e-postaları kendi ülkesinde bilgisayar korsanlığı da dahil olmak üzere 147 ayrı suçla suçlanan Portekizli hacker Rui Pinto’dan elde ettiği belirtildi.

Bayern Münih ve özellikle Alman kulüplerinin FFP’yi desteklemesi bu cezada etkili olmuş gibi gözüküyor. Almanya’da futbol kulüpleri büyük oranda taraftarları tarafından finanse ediliyor.

Başta Bayern Münih olmak üzere Avrupa’daki taraftar merkezli diğer birçok kulüp, Körfez yatırımcılarının kulüp satın almasının ve başarıya giden yolun mega harcamalardan geçmesinin geleneklerine yabancı olduğunu düşünüyorlar.

Etihad Stadyumu

Manchester City’nin o zamanki finans müdürü Jorge Chumillas’ın “Para akışı” başlıklı e-postalarından birinde, Mansour’un kendi şirketi Abu Dhabi United Group’un 57 milyon sterlinlik sponsorluk ödemesi yapacağı yazıyordu. Etihad Havayolları‘nın “doğrudan katkısı” ise 8 milyon sterlindi.

Chumillas, Etihad Havayolları yöneticileri Ferran Soriano ve Simon Pearce’a gönderdiği e-postalarda 2015-16 için Etihad sponsorluğunun 67,5 milyon sterlin olduğunu ve bunun “8 milyon sterlinlik kısmının doğrudan Etihad Havayolları tarafından finanse edilmesi ve 59,5 sterlinlik kısmının Abu Dhabi United Group tarafından ” finanse edilmesi gerektiğini belirtti.

ABU DHABİ UNıTED GROUP Etıhad havayolları sponsorluğuna finansman sağlıyordu.

Sızdırılan e-postaların Der Spiegel tarafından yayınlanmasının ardından UEFA Finansal Kontrol Kurulu geçtiğimiz Mart ayında bir soruşturma başlattığını açıklamıştı.

Manchester City başkanı Khaldoon al-Mubarak, FFP’nin asla büyük bir destekçisi değildi. Mubarak FFP’yi, Abu Dhabi şeyhi Mansour’un para dökerek Manchester City’yi yeniden inşa etme özgürlüğünün önünde bir engel olarak gördü. Ancak e-postalar bu direnişin daha da ileri gittiğini gösterdi.

Etihad Havayolları Manchester City arasından gönderilen e-postalar

etihad havayolları
etihad

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here