A380’in sansasyonel inişi Etihad yönetimini sinirlendirdi

0
542

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Abu Dhabi şehrinden Londra’ya gelen Etihad Airways Airbus A380, 15 Şubat 2020’de Londra Heathrow Havalimanı’nda saatte 68 km hıza varan rüzgarda çapraz rüzgarda iniş (crosswind landing) gerçekleştirmişti.

Süper jumbo jetin neredeyse 90 derecelik bir açıyla piste yaklaştığı anları gösteren video milyonlarca kişi tarafından izlendi.

İngiltere’de son birkaç haftada Ciara Fırtınası’ndan sonra meydana gelen ikinci fırtına olan Dennis Fırtınası, havalimanlarında aksamalara neden oldu. Londra Heathrow Havalimanı’nda (LHR) yüzlerce uçuş iptal edildi. Heathrow Havalimanı’na gelen Etihad Airways A380’in pilotları uçağı indirmek için çapraz rüzgar (yengeç olarak da bilinir) taktiğini kullandılar.

Jumbo jetin pilotları sosyal medyada yeteneklerinden ötürü takdir edilirken, herkes inişi mükemmel bulmadı. Medyaya sızdırılan bir bilgi notu Etihad yönetiminin pilotların Dennis Fırtınası sırasındaki çabalarından pek etkilenmediğini gösteriyor.

Etihad Havacılık Eğitim Akademisi, pilotları manevra performansı konusunda eleştirerek simülatörde bu inişin her iki pilot için de 1 puanla sonuçlanacağını belirtti. Etihad bilgi notunda güvenlik için pas geçilmesi gerektiğinin ve görmek istedikleri şeyin bu olmadığının altını çizdi.

Etihad A380

Airbus A380 çapraz rüzgar limiti

Airbus A380’lerin kuvvetli rüzgarlarda etkileyici inişler yaptığı biliniyor. Sonuçta, süper jumbo jet çok güçlü çapraz rüzgarlarda kolayca iniş yapabilecek şekilde tasarlandı.

A380 2006 yılında henüz test aşamasındayken, 23 knot (42 km / s) çapraz rüzgar testini geçmesi süper jumbo jetin tip sertifikasyonu için minimum gereklilikti. Airbus, süper jumbo jeti bu hızın iki katı çapraz rüzgarda test etti: 40 knot (74 km / s) ve 56 knot (104 km / s).

Haziran 2019’da çekilen bir videoda A380’in yetenekleri görülebilir. Videoda farklı uçak tiplerinin şiddetli rüzgarlarla nasıl başa çıktığını gösteriyor. Flybe Embraer ve EasyJet Airbus gibi daha küçük uçaklar şanslarını denememeyi seçtiler ve başka bir yere yönlendirilirken şiddetli rüzgarlar jumbo jet için sorun yaratmadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here