Emirates toplu işten çıkarma yapmayı düşünüyor

0
34

Bloomberg News konuyla ilgili kaynaklara atıfta bulunarak, Emirates Grubu’nun 30.000 kişiyi işten çıkarmayı ve çalışan sayısını yaklaşık% 30 oranında azaltmayı planladığını bildirdi.

Birleşik Arap Emirlikleri Dubai merkezli grup, Emirates’ten ve 78 havaalanında yer hizmetleri veren ve 160 farklı milletten 105.730 kişiye istihdam imkanı sağlayan Dubai Ulusal Hava Taşımacılığı Birliği’nden (dnata) oluşuyor.

Habere göre, havacılık devi Emirates Airbus A380 filosunun hizmetten çıkarılması sürecini hızlandırma planları da yapıyor. Dünyanın en büyük Airbus A380 filosunun operatörü olan havayolu, filosunda 115 A380 model uçağa ek olarak teslimatı bekleyen sekiz A380 uçağa sahip.

Küresel havacılığı durma noktasına getiren koronavirüs salgınının ortasında kalan Emirates, filosunun% 85’ini yere indirdi ve COVID-19 pandemisinin neden olduğu seyahat kısıtlamaları nedeniyle uçuşlarının çoğunu 25 Mart’ta askıya aldı. Havayolu, işten çıkarmaları önlemek için çalışanlarının çoğunun maaşlarını % 25-50 oranında azalttı. Dubai merkezli taşıyıcı, 21 Mayıs’ta İngiltere ile Avustralya arasındaki bağlantılar da dahil olmak üzere 9 noktaya uçuşları tekrar başlatacağını açıkladı. Bu noktalar Londra, Frankfurt, Paris, Milan, Madrid, Chicago, Toronto, Sidney ve Melbourne olarak belirlendi.

emirates
Emirates filosundaki A380 model uçakların emekli etmeyi düşünüyor

Emirates sözcüsü duyuru henüz yapılmadı dedi

Havayolu sözcüsü Bloomberg haberinin yayınlanması üzerine bir açıklama yaptı.

Havayolundan yapılan açıklamada, “Havayolundaki toplu işten çıkarmalar hakkında hiçbir duyuru yapılmadı” dendi. “Böyle bir karar uygun bir şekilde iletilecektir. Sorumlu bir işletmenin yaptığı gibi, yönetim ekibimiz, hizmet vermeye kademeli olarak yeniden başlamaya hazırlanırken tüm departmanları, maliyetleri ve iş projeksiyonlarına karşı kaynakların kapsamlı bir şekilde incelemesini yapmaya yönlendirmiştir. Başkanımızın söylediği gibi, nakit tasarrufu yapmak, işimizi korumak ve kalifiye işgücümüzü olabildiğince korumak, bu dönemde önceliklerimizi koruyor. ”

Ancak, devlete ait uluslararası havacılık şirketi, geçtiğimiz hafta 2019-2020 yıllık mali raporunu yayınlayarak, işlerini korumak için “agresif maliyet yönetimi önlemleri” almaya ve “diğer gerekli adımları” atmaya devam ettiklerini vurgulayarak, sektörde düzelmenin en az 18 ay süreceğini belirtti. Raporda, seyahat talebinin COVID-19 salgını ve krizden toparlanmasının önümüzdeki mali yılda grubun performansı üzerinde büyük etkisi olacağı belirtildi.

Dubai Hükümeti, Mart ayında havayoluna kaynak enjekte edeceğini söyledi. Mali yıl raporunda, hükümetin gerektiğinde havayolunu finansal olarak destekleyeceği belirtiliyor. Emirates sözcüsü, Dubai Hükümeti’nin havayoluna kaynak enjeksiyonları sağlama taahhüdünün iş gücünü korumaya izin vereceğini bildirmişti.

Emirates sözcüsü, hükümetin sağladığı kaynak enjeksiyonun havayolunun mümkün olduğunda uçuşlara devam etmesini ve kargo ve diğer hizmetleri sürdürmeye hazır olmasını da sağlayacağını belirtti.

Birleşik Arap Emirlikleri merkezli bir gazete ile yaptığı röportajda Emirates Başkanı Tim Clark, devlet müdahalesi olmasaydı birçok havayolunun batacağını söyledi.

Tim Clark sözleri şöyle sürdürdü: “Arz ve talep ve en güçlü olanın hayatta kalması ile ilgili doğa kanunları işleseydi, sanırım birçok havayolunun battığını görecektik. Devlet müdahalesi olmasaydı havayollarının yüzde 85’i batardı”. “Devlet müdahalesi bunun olmasını engelledi ve bazı küçük taşıyıcıların varlığına son verdi. Bunun ne kadar süreceğini bilmiyorum. Birçok havayolu taşıyıcısının hayatta kalması konusunda hala iyimser değilim. ”

Salgının tüm etkilerine rağmen, Emirates henüz işten çıkarılma yapmadı. Ancak havayolu başkanının da belirttiği gibi, bunun ne kadar süreceği belirsiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here