Emirates 600 pilot ve 6500 kabin memurunu işten çıkardı

0
221

Emirates, koronavirüs pandemisinin yol açtığı ekonomik zorluklar nedeniyle ve maliyetleri azaltmak için işten çıkarmalara devam ediyor. Devlete ait havayolu ikinci işten çıkarma dalgasında yüzlerce çalışanını işten çıkarma kararı aldı.

Emirates, kaç kişinin işten çıkarıldığı konusunda ayrıntı vermemiş olsa da konu hakkında bilgiye sahip kaynaklara göre havayolu şirketi çoğunluğu Airbus A380 uçuran 600 pilotun yanı sıra 6500 kabin memurunu ve bazı mühendisleri işten çıkardı. Havayolu şirketi, ayıca A380 ve Boeing 777 filosunun çoğunluğu yere indirildiği için çalışanlarının maaşlarında % 50 ücret kesintisi yaptı.

Emirates sözcüsü, “Pandemi’nin işimiz üzerindeki olumsuz etkileri göz önüne alındığında, kullanmadığımız kaynakları bu şekilde sürdüremeyiz ve iş gücümüzü azaltılmış operasyonlarımız doğrultusunda doğru şekilde boyutlandırmak zorundayız. Tüm senaryoları ve seçenekleri gözden geçirdikten sonra, bazı çalışanlarımızı işten çıkarmak zorunda kaldığımız için çok üzgünüz” dedi.

Devlete ait bayrak taşıyıcı havayolu, ilk işten çıkarma dalgasında iki hafta önce A380 tip eğitimi alan 180 pilotu ve 400 stajyer kabin ekibini işten çıkarmıştı.

Geçtiğimiz hafta yaptığı röportajda havayolu şirketinin CEO’su Tim Clark, “Çalışanlarımızın bu kadar uzun süre hiçbir şey yapmadan durmasını sürdüremeyiz, bu yüzden bazılarının maalesef gitmesine izin vereceğiz” dedi.

Tim Clark bununla birlikte, havacılık endüstrisinin 2021’de normale döneceğine ve Emirates’in tüm filosunu 2022’de tekrar kullanabileceğine inanıyor.

emirates

Emirates uçuşlara başladı

Bu arada havayolu Bahreyn, Londra Heathrow, Manchester, Frankfurt, Paris, Milano, Madrid, Zürih, Viyana, Amsterdam, Kopenhag, Dublin, New York JFK, Chicago, Toronto, Seul, Kuala Lumpur, Singapur, Jakarta, Taipei, Hong Kong, Perth ve Brisbane, Sidney, Melbourne ve Manila destinasyonlarına uçuşlarını tekrar başlattı.

Yolcular, Dubai bağlantısı ile Asya Pasifik, Avrupa veya Amerika kıtasındaki destinasyonlar arasında uçabilecekler.

Havayolu, 115 adet A380 model uçağını yere indirmek zorunda kaldı ve hava yolculuğundaki talepteki düşüş nedeniyle bu dönemde sadece Boeing 777 model uçağını işletti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here