British Airways B747 hız rekoru kırdı

0
75

British Airways B747, jet stream rüzgarları sayesinde New York ve Londra arasında subsonik bir transatlantik uçuş gerçekleştirdi. Uçuş 4 saat 56 dakika sürdü.

Pazar sabahı sabah 5’ten kısa bir süre sonra JFK’dan kalkan Virgin Atlantic A350, 4 saat 59 dakika uçuş süresinden sonra Heathrow Havaalanı’na indi.

British Airways Boeing 747, New York – Londra arasındaki rotayı beş saatten kısa bir sürede tamamladı. Kuvvetli rüzgarlar sayesinde uçak saatte 1327 kilometrelik azami hıza ulaştı.

British Airways B747 uçaktaki yolcuları şaşırttı

British Airways BA112 sefer sayılı uçuş yolcuları Londra’ya bu kadar erken gelmeyi beklemiyordu. 9 Şubat Pazar sabahı saat 04: 47’de Boeing 747, Heathrow Havaalanı‘na indi. John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı‘nda uçuşun sadece 4 saat 59 dakika sürmesi uçakta bulunan yolcuları şaşırttı.

Ortalama olarak, bu rotadaki bir uçuş 6 saat 13 dakika sürüyor. Önceki uçuş süresi rekoru, Ocak 2018’de Boeing Dreamliner ile 5 saat 13 dakikayla Norwegian havayolu şirketine aitti.

British Airways’in BA112 sefer sayılı uçuşunun uçuş süresi süpersonik olmayan bir uçak için yeni bir rekor. Rekor uçuş süresi, Ciara fırtınasının neden olduğu jet stream rüzgarlarının sonucudur. Kuvvetli rüzgarlar sayesinde Kuzey Amerika’dan Avrupa’ya uçuşlarda uçuş süresi önemli ölçüde azaldı. British Airways BA112 uçuş hızı saatte 1327 kilometreye ulaştı.

JFK ve Heathrow arasındaki hız rekorunu Concorde hala elinde tutuyor. Concorde Şubat 1997’de JFK ve Heathrow arasındaki rotayı 2 saat 53 dakika içinde tamamladı.

Storm Ciara’nın neden olduğu hava koşulları Kuzey Amerika’ya yapılan uçuşlarda tam tersi bir etki gösteriyor. Amerika Birleşik Devletleri’ne uçuşlar ortalama iki buçuk saat daha uzun sürüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here