Boeing 777X katlanan kanatları güvenli mi?

0
60

Boeing 777X katlanan kanat uçları Boeing 737 MAX uçağındaki tasarım kararları göz önüne alındığında güvenli olacak mı?

Boeing’in 737 MAX 8 ve Max 9 uçakları için tasarım kararlarından kaynaklanan iki kazanın ardından, insanların Boeing’in katlanabilir kanat uçlarına sahip yeni modelleri olan Boeing 777-8 ve 777-9’dan endişe duymaları şaşırtıcı mı?

Bir uçağa bindiğimizde, bu uçağı tasarlayan, üreten ve test eden mühendislerin uzmanlığına güveniyoruz. Ancak, günümüzün iş ortamı farklı görünüyor – sıkıştırılmış zaman dilimleri, hızlı kararlar, kısaltılmış tasarım döngüleri ve MCAS sistemi gibi cıvatalı çözümler. MCAS Boeing, 737 MAX uçaklarına, daha ağır motorları nedeniyle uçakların burnunu dengelemek için ekledi ve bu, Lion Air ve Ethiopian Airlines kazalarında şüphelenilen sistemdir.

Boeing 777

Yeni uçakların 2020’de teslim edilmesi planlanıyor ve selefi Boeing 777-300ER gibi 777-8 ve 777-9 da karbon fiber kanatlı çift motorlu, geniş gövdeli uçaklar. 777-8, 395 kişiye kadar ve 777-9, 425 kişiye kadar kapasiteye sahip olacak ve bu da onu dünyanın en büyük çift motorlu yolcu uçağı yapacak.

Yeni uçağın menzili 14.000 kilometrenin (8.699 mil) üzerinde olacak ve 777-8, 360 milyon dolara, 777-9, 388 milyon dolara satılacak. Boeing, sekiz müşteriden 326 777X siparişi aldı: Lufthansa, Etihad Havayolları, Cathay Pacific, Emirates, Qatar Airways, ANA, Singapore Airlines ve kimliği belirsiz bir müşteri. Boeing, ilk 777-9’u 2020’nin ortalarında Emirates’e teslim etmeyi planlıyor.

Boeing 777X katlanan kanat uçlarının nedeni, 235 metrelik yeni uçağın kanat açıklığının, çoğu havaalanının kapısına sığmayacak kadar uzun olmasıdır. Katlandığında, kanatlar sadece 212 feet uzunluğunda olacaktır. Uzun kanadın amacı, uçağın kanat uçlarında oluşan girdapların veya türbülansın neden olduğu sürtünmeyi azaltmaktır. Daha az sürtünme, yakıt verimliliği ve daha ucuz uçak anlamına geliyor.

Boeing’e göre, kanatlar sadece uçak yerdeyken katlanabilir ve uçakyakıtı katlanan bölümlerin içinde depolanmaz. Normalde, uçak yakıtı bir uçağın kanatlarında depolanır. Yıllardır, uçak gemilerindeki askeri uçakların katlanan kanatları vardı, böylece daha az yer kaplıyorlardı.

Boeing’e göre, evet! Mayıs 2018’de FAA, Boeing’in yeni katlanır kanat ucu sistemini onayladı. Ancak, havayolunun yenilikçi teknoloji konusundaki titizliğine karşı güvensizlik her zaman en üst seviyededir.

ABD Federal Havacılık İdaresi’nden Boeing 777X katlanan kanat uçları onayını almak için Boeing bir “Özel Koşullar” talebi sundu ve FAA’nın nihai kararı 18 Mayıs 2018’de ABD hükümetinin resmi gazetesi Federal Kayıt’ta kamuoyuna açıklandı.

Bu belgede 777-8 ve 777-9’un yeni tasarımı ile ilgili oldukça iç karartıcı bir dil var:

“Boeing, 777-8 ve 777-9 kanat uçlarının kalkış için ve uçuş sırasında düzgün bir şekilde konumlandırılmadığı ve emniyete alınmadığı takdirde felaketli bir olayın meydana gelebileceğini belirledi.

Mayıs 2018’de FAA’nın 777X’in kanat uçlarının güvenliği ile ilgili özel koşullar yayınlaması çağrısında bulunuldu. Müzakereler sırasında FAA Boeing’den birkaç güvence istedi.

Şirketin, kanat uçlarının yük taşıma kapasitesini kuşkusuz kanıtlaması gerekiyordu. Ayrıca kanat uçlarının kötü hava koşullarında yer tutuşunu nasıl etkilediğini ve mürettebatın bir arıza hakkında ne gibi uyarılar alacağını göstermesi gerekiyordu.

FAA, aşağıdaki hükümler temelinde Boeing’e sertifika verdi:

 • Uçuş ekibini kanat uçlarının kalkıştan önce düzgün bir şekilde konumlandırılmadığı ve sabitlenmediği konusunda uyarmak için birden fazla araç bulunmalıdır.
 • Kalkış uyarısına ek olarak, kanat uçları uçuş için uygun şekilde konumlandırılmazsa ve sabitlenmezse uçak kalkışını önlemek için bir araç sağlanmalıdır.
 • Kanat uçları, herhangi bir arızanın bir sonucu olarak, uçuş sırasında genişletilmiş konumdan katlanmaya ya da kilidinin açılmasına karşı korunmak için araçlara sahip olmalıdır.

Kanat uçlarının nasıl çalıştığına dair ayrıntılar kamuya açıklanmamıştır. Ancak Boeing, katlama mekanizmasının, kilitleme pimlerinin ve mandallarının tasarımına, diğer uçuş kontrol sistemlerindeki gibi bütünlük içinde yaklaştığını belirtti.

İnişte, uçağın hızı 50 kts’a düşünce kanat uçları 20 saniye içinde otomatik olarak katlanır. Kanat uçlarının arızaları veya uçuşa “hazır” durumları kokpit bilgisayarında görüntülenecektir. Bir arıza olması durumunda, bu bir ana uyarı ışığı ve sesli bir uyarıyla pilotlara iletilecektir.

Boeing 777X katlanan kanatlarBoeing 777X katlanan kanat uçları

Boeing yaptığı açıklamada, kanat uçlarının güvenli olduğunu belirtti.

“Boeing, uçaklarını yedek sistemler bağımsız olacak şekilde tasarlar ve arızalar veya dış tehditler hem birincil hem de yedek sistemleri aynı anda tehlikeye atamaz.”

“Katlanır kanat uçları, yedek konuşlandırma, geri çekme ve kilitleme mekanizmaları ile basit ve son derece güvenilirdir. Diğer kritik uçuş sistemlerinde olduğu gibi katlanabilir kanat uçlarını da güvenlik gereksinimlerini karşılayacak şekilde tasarlıyoruz. ”

Onay almak için FAA, Boeing’e aşağıdakileri zorunlu kılmıştır:

 • Uçuş mürettebatına kanat uçlarının kalkıştan önce düzgün bir şekilde konumlandırılmadığını ve sabitlenmediğini bildirmek için birden fazla yol mevcut olmalıdır. Bu araçların her biri, kanat uçlarını izleme işlevlerinde benzersiz olmalıdır.
 • Kanat uçları uçuş için uygun şekilde konumlandırılmazsa ve sabitlenmezse uçak kalkışını önlemek için bir araç sağlanmalıdır.
 • Başvuru sahibi, katlanır kanat ucu çalıştırma mekanizmasının normal aşınma ve diğer uzun süreli dayanıklılık koşullarının (korozyon gibi) kanat ucu üzerindeki etkilerini dikkate almalıdır.
 • Katlanır kanat uçları ve çalışma mekanizmaları, herhangi bir yönde 65 knot rüzgar koşulları için tasarlanmalıdır.
 • Kanat uçları uçuş konumudan katlanmış konuma geçerken, beklenmedik asimetrik katlanma olayı sırasında ya da yan rüzgar ortamında kabul edilebilir kullanım özellikleri göstermesi gerekir.
 • Kanat ucu katlama mekanizması, kanat uçlarının hareket aralığını pozitif olarak sınırlayan durdurma araçlarına sahip olmalıdır.
 • Kanat ucu menteşe yapısı, menteşe hattına paralel etki eden yükler için tasarlanmalıdır.
 • İleri konum ışıkları, kanat uçları katlanmış ve geçici konumlarda olduğunda uçuş ekibinin görüşünü bozmamalıdır.
 • Başvuru sahibi, yer operasyonları sırasında kanat uçlarının uygun şekilde sabitlenmesini sağlayan, yer personelini bedensel yaralanmadan korumak ve uçak gövdesine, yer yapısına ve yer destek ekipmanına zarar gelmesini önlemek için tasarım özellikleri içermelidir.
 • Kanat uçlarının kilidinin açılmasını başlatabilecek tüm uçak güç kaynakları, uçuştan önce kanat uçları katlama sisteminden (mandallama ve kilitleme sistemi dahil) otomatik olarak izole edilmelidir ve uçuş sırasında sisteme güç sağlamak mümkün olmamalıdır. Kanat ucu kilitleme mekanizmaları, uçuş yükü koşulları altında hiçbir gücün mekanizmaların kilidini açamayacak şekilde tasarlanmalıdır. Mandallama sistemi, mandalları kilitleme sisteminden bağımsız olarak mandallanmış konumda sabitlemek için bir araç içermelidir. Mandallar ve mandallama mekanizmaları mandallı konumda değilse kilidin kilitli pozisyonda konumlandırılması mümkün olmamalı ve mandallar kilitler kilitli konumdayken mandalının açılması mümkün olmamalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here