Boeing 737 MAX’ın tekrar uçması için neler gerekli?

0
81

Boeing 737 MAX yakında tekrar uçmaya başlayabilir. Ancak Boeing, Amerika Birleşik Devletleri Ulaştırma Bakanlığına bağlı Federal Havacılık Kurulu FAA ve bu model uçakları işleten havayollarının yapması gereken bir dizi prosedür var. .

Boeing 737 MAX yakın bir zaman sonra tekrar uçmaya başlayabilir.

Boeing 737 MAX 346 kişinin hayatını kaybettiği iki kazadan sonra yere indirilmişti. Bu model uçakların yere indirilmesi nedeniyle meydana gelen kriz Boeing’e milyarlarca dolara mal oldu. Boeing 737 MAX’in neden olduğu kriz Boeing’in CEO’sunu görevden almasına bile neden olmuştu.

Boeing MAX’in yakında hizmete dönebileceğine dair işaretler var. FAA yetkilisi Stephen Dickson, önümüzdeki haftalarda önemli bir test uçuşunun gerçekleşebileceğini söyledi.

Stephen Dickson Boeing MAX ile ilgili başka bir sorun daha olduğunu belirtti. Dickson, uçuş kontrol bilgisayarındaki bir sorun nedeniyle bir gösterge ışığının yanlışlıkla etkinleştirildiğini söyledi. Boeing, uçağın tekrar hizmete girmesini daha fazla geciktirecek bu sorunu çözmek için çalışıyor.

Yakın bir zaman sonra yapılacak test uçuşu göz önüne alındığında Türk Hava Yolları, Southwest, American ve United gibi havayolları bu yaz Max’i kullanma planlarına bağlı kalabilirler.

737 MAX tasarım hataları düzeltilmeli

Yanlışlıkla yanan gösterge ışığı Boeing’in hala düzeltmeye çalıştığı birçok tasarım hatasından sadece biridir. Bir diğer önemli sorun kablo demetlerinin birbirinden ayrılıp ayrılmayacağı konusu. Boeing, kısa devreye bunun sonucunda da uçağın düşmesine neden olabilecek bir arızaya neden olabilecek bu durumla ilgili karanını henüz vermiş değil.

Boeing sorunu değerlendiriyor. Ancak, şirketin kablo demetlerinin ayrılmasının gerekmediğini düşündüğü iddia ediliyor.Federal Havacılık Kurulu ve Avrupa havacılık otoriteleri kablo demetleri ayrılmazsa Boeing’den kabloları neden ayırmadığıyla ilgili ikna edici garantiler isteyeceklerini belirtti.

Boeing ayrıca, her iki uçak kazasına neden olan MCAS yazılımında yapılan güncellemelerdeki sorunları gidermek için çalışmaya devam ediyor. Yazılımda yapılan değişiklikler, yanlışlıkla yanan gösterge ışığı ile gibi yeni sorunlar meydana getirdi. Boeing, uçağın motorları açıldığında meydana gelen yazılımla ilgili bir başka sorunu çözmek için de çalışmaktadır.

FAA test uçuşu yapacak

FAA pilotları uçağın üretildiği Seattle şehrinde birkaç test uçuşu yapacaklar. Bu test uçuşların Şubat ayında ya da Mart ayında yapılması planlanıyor. Test uçuşunu Boeing’in en iyi test pilotu gerçekleştirecek.

Her şey yolunda giderse, FAA, MAX’in tekrar hizmete girmesine izin verecek Ancak, FAA başka sorunlar bulursa, Boeing’den bu sorunları çözmesini isteyecek.

Pilot eğitimleri gerçekleştirilmeli

Sertifikasyon uçuşlarından sonra, pilotlar eğitimden geçirilmek zorundalar.Boeing pilotların simülatör eğitimine katılmalarının yeterli olacağını belirtti.

Dünyanın dört bir yanındaki havayollarından binlerce uçuş ekibine eğitim verilecek. Uçuş simülatöründe, pilotlara Boeing 737 MAX’teki acil durumlara nasıl tepki vermeleri gerektiği gösterilecek.

Boeing MAX’in güvenli olduğuna yolcuları ikna etmek

Boeing 737 MAX onaylandıktan sonra, havayolları insanları uçağın güveilir olduğuna ikna etme göreviyle karşı karşıyalar. Boeing’in kendi araştırması, Aralık ayı itibariyle yolcuların yüzde 40’ının MAX’e binmek istemediğini gösteriyor. Birçok havayolu yöneticisi özellikle erken tarihlerde bilet satışlarının zor olabileceğini kabul ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here