120 yolculu Air Canada Airbus A319’un havada tekeri koptu

0
56

New York’tan Toronto’ya giden 120 yolcu ve beş mürettebat taşıyan bir Air Canada uçağı kalkış yaptıktan sonra iniş takımlarından bir tekerin kopması nedeniyle acil iniş yaptı. Uçak New York’tan Toronta’ya bir tekeri olmadan uçtu.

Air Canada A139 model uçağın acil iniş videosu

Toronto Toronto Pearson Uluslararası Havalimanı’na yaklaşan uçak kontrol için hava trafik kontrol kulesinin üzerinde alçak uçuş yaptı.Toronto Pearson havalimanı kurtarma ve yangınla mücadele (ARFF) ekipleri acil durum ilanı sonrası alarma geçtiler .

Air Canada uçağının tekerleri aranıyor

New York LaGuardia Havalimanı’ndan Toronto Pearson Uluslararası Havalimanı’na AC 715 sefer sayılı uçuşu düzenleyen Airbus A319 model uçağın iniş takımlarındaki altı tekerden birisi koptu.

Airbus A319 model uçak Toronto Pearson Uluslararası Havalimanı’na güvenli bir şekilde indi.

Havayolu sözcüsü, pilotun uçağın iniş için önceliğe sahip olmasını sağlamak için acil durum ilan ettiğini söyledi. Uçağın kopan tekerinin bulunması için çalışma başlatıldı.

Air Canada, uçakta 120 yolcu ve beş mürettebat olduğunu belirtti. Yolcu ve mürettebattan yaralanan olmadığı belirtildi.

Air Canada uçak kazası
Airbus A319 acil durum ilan ettikten sonra Toronto Pearson pistinde

Air Canada uçağının geçtiğimiz günlerde tekeri patlamıştı

Air Canada Boeing 767 Madrid Uluslararası Havalimanı’na acil iniş yapıyor

İspanya’dan Kanada’ya giden Canada Air’e ait bir yolcu uçağı 3 Şubat 2020 tarihinde kalkış sırasında lastiğinin patlaması ve uçuş sırasında ise bir motorunda yaşanan sorun nedeni ile Madrid’e acil iniş yaptı.

Öğleden sonra İspanya’nın başkenti Madrid’den Kanada’nın Toronto şehrine 128 yolcusu ile havalanan Boeing 767-300 tipi uçağın havaalanına güvenli bir şekilde iniş yaptığı kaydedildi.

Kalkıştan hemen sonra pilotların acil iniş izni istediğini belirten İspanyol yetkililer, uçağın bir süre Madrid bölgesinde dönerek fazla yakıtını boşalttığını, ardından da inişe geçtiğini belirtti.

İspanya Savunma Bakanlığı da bir lastiği patlak olan uçağın iniş takımlarındaki son durumu tespit etmek için İspanyol Hava Kuvvetleri’ne ait bir F-18 tipi savaş uçağının yolcu uçağına gönderildiğini açıkladı.

Air Canada olayı doğrularken şirket sözcüsü, “Air Canada AC837 sefer sayılı Madrid-Toronto seferini yapmakta olan uçağımız kalkışının hemen akabinde bir motor sorunuyla karşılaştı. Uçağın 10 lastiğinden birinin de kalkış sırasında patladığı rapor edildi” açıklamasında bulundu.

Sözcü, uçağın tek motorla da yolculuğu yapabileceğini fakat 128 yolcu taşımasından dolayı acil durum ilan ederek havaalanına geri dönmeyi tercih ettiklerini dile getirdi.

Havaalanında uçağın inişi öncesi yoğun güvenlik önlemleri alındı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here