Güney Afrika acil iniş yapan THY A330 ile ilgili soruşturma başlattı

0
98

Güney Afrika Sivil Havacılık Otoritesi (SACAA) 2 Ocak 2020 Perşembe günü Johannesburg’a acil iniş yapan THY uçağıyla ilgili soruşturma başlattı. SACAA olayı ciddi bir olay olarak değerlendirdiklerini ve soruşturma başlattıklarını bildirdi.

SACAA’nın konuyla ilgili yaptığı açıklama şu şekilde:

Cape Town Uluslararası Havalimanı‘ndan TK45 sefer sayılı Cape Town – İstanbul uçuşunu gerçekleştirmek için havalanan THY Airbus A330-300 model uçağın iniş takımları kapanmadı.

Pilotlar sorunu gidermek için hava trafik kontrolörleri ve THY Teknik ile iletişim kurdu. Hava trafik kontrolörü daha iyi bakım olanakları olması nedeniyle uçağı Cape Town yerine Johannesburg Oliver Reginald Tambo Uluslararası Havalimanı‘na yönlendirdi.

Johannesburg Havalimanı uçak bakım merkezinde yapılan kontrollerde uçağın sağ iniş takımlarındaki yakınlık sensörlerinin yerinden çıktığı belirlenmiştir. Gerekli tamirat yapıldıktan sonra uçak hizmete geri döndü.

Acil iniş yapan THY uçağı

THY uçağı acil iniş yaptı

Türk Hava Yolları’nın (THY) Cape Town-İstanbul seferini gerçekleştiren tarifeli uçağı, kalkıştan kısa bir süre sonra yaşanan teknik arıza nedeniyle Johannesburg Havalimanı’na yönelerek sorunsuz iniş yaptı.

THY’nin Güney Afrika’nın başkenti Cape Town’dan İstanbul’a gelmek üzere havalanan TK45 sefer sayılı Airbus A330 tipi tarifeli uçağında, kalkıştan kısa bir süre sonra teknik bir arıza yaşandı.

Bunun üzerine havada bir süre tur atarak yakıt harcayan uçak, iniş ağırlığına ulaşmasının akabinde Johannesburg Havalimanı’na sorunsuz iniş gerçekleştirdi.

THY’den konuya ilişkin açıklama

Türk Hava Yolları Basın Müşavirliği’nden konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

TK45 sefer sayılı Cape Town – İstanbul uçuşunu icra eden TC-JNI kuyruk tescilli, Airbus A330 tipi uçağımızda kalkıştan kısa bir süre sonra teknik bir arıza meydana gelmiştir. Uçuş güvenliğini daima ön planda tutan ekibimiz, gerekli teknik incelemeler için uçağın Johannesburg Havalimanı’na yönelmesine karar vermiştir. A330 tipi uçağımız, uygun iniş ağırlığına ulaştığında Johannesburg Havalimanı’na güvenli şekilde inişini gerçekleştirmiştir. Uçağımızın teknik durumu incelenmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here